vieritä alas

Korkeaa laatua ja luotettavaa palvelua

Hirsitaloteollisuus ry on alansa johtavien suomalaisten hirsitalotehtaiden yhteinen järjestö, jonka jäsenyritykset noudattavat suunnittelussa ja tuotannossaan tarkasti rakentamisen määräyksiä ja toimituksissa alalla yhdessä hyväksyttyjä ehtoja. Hankkiessasi rakennuksen Hirsitaloteollisuus ry:n jäsenyritykseltä, tiedät saavasi korkeaa laatua ja luotettavaa palvelua. Laadun ohella Hirsitaloteollisuus edustaa merkittävää teollisuudenhaaraa. Yhdistyksen jäsenyritykset valmistavat yli 80 % kaikista Suomessa tehtävistä hirsirakennuksista ja tuotteita viedään yli 40 maahan. Viennin osuus tuotannosta on yli 20 %. Hirsitaloteollisuus ry on Puutuoteteollisuus ry:n kannatusjäsen.

Hirsitaloteollisuus ry, hallitus 2020

Marko Saarelainen, puheenjohtaja
Honkarakenne Oyj

Arto Orjasniemi
Kuusamo Hirsitalot Oy

Markku Uotinen
Den Finland Oy (Finnlamelli)

Onni Timlin                                                          Pohjan Timber-hirsi Oy

Hallituksen sihteerinä toimii toimitusjohtaja Seppo Romppainen

Hirsitaloteollisuus ry:n jäsenyritysten noudattamat yleiset sopimusehdot        suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi löydät täältä

Hirsitaloteollisuus ry on           Puutuoteteollisuus ry:n kannatusjäsen

Harri Vainionpää, varapuheenjohtaja
Oy Primapoli Ltd (Honkatalot)

Mika Rytky
Kontiotuote Oy

Mikko Mannila
Pellopuu Oy

Hirsitaloteollisuus ry tekee jatkuvaa edunvalvontatyötä Saksan ja Itävallan hirsitaloyhdistysten kanssa.                         Yhteinen lausunto löytyy täältä.

Asiantuntijaryhmät 2020

Yhdyskuntaryhmä

  • Mikko Löf, mikko.lof(at)kontio.fi,
  • Jarmo Valkonen, jarmo.valkonen(ät)honka.com
  • Harri Isomäki, harri.isomaki(ät)honkatalot.fi
  • Pentti Pajala, pentti.pajala(ät)finnlamelli.fi
  • Antti.Nikumaa, antti.nikumaa(ät)pellopuu.fi
  • Kari Pasanen, kari.pasanen(ät)timber-hirsi.fi

Vientiryhmä

  • Harri Vainionpää, harri.vainionpaa(ät)honkatalot.fi,
  • Marko Saarelaiinen, marko.saarelainen(ät)honka.com
  • Mikko Mannila, mikko.mannila(ät)pellopuu.fi
  • Kim Paasonen, kim.paasonen(ät)finnlamelli.fi
  • Kirsi Isomursu, kirsi.isomursu(ät)kontio.fi
  • Maarit Taskinen, maarit.taskinen(ät)honka.com

EU-ryhmä

  • Kirsi Isomursu, Kontiotuote Oy
  • Mika Askola, Honkatalot
  • Johannes Kern, Honkarakenne Oyj

Viestinnästä vastaa toimitusjohtaja Seppo Romppainen yhdessä Huzza Oy:n kanssa.

 

Jäsenyritykset

Hae jäseneksi

Tulosta ja täytä oheinen jäsenhakemuslomake ja lähetä se osoitteeseen:

Hirsitaloteollisuus ry
Kidekuja 2,
88610 Vuokatti

tai sähköpostilla PDF-liitetidostona osoitteeseen info(at)hirsikoti.fi

Hakemuksesi käsitellään seuraavassa Hirsitaloteollisuuden kokouksessa.

Lataa jäsenhakemuskaavake tästä

Yhdistyksen säännöt

Yhdistyksen eettiset ohjeet

Kumppanuusjäsenyys

Kumppanuusjäseneksi hyväksytään HTT:n jäsenyritysten yhteistyökumppaneita tai kumppaneiksi haluavia yrityksiä. Yritykset voivat olla rakennusmateriaalien, sähkö- ja LVI-järjestelmien, sisustusjärjestelmien ja kalusteiden valmistajia ja toimittajia. Kumppanuusjäseniksi hyväksytään myös alihankkijoita, kuten suunnittelualan yrityksiä ja hirsirakennusten asentajia. 

Kumppanuusjäsenet

  • ovat HTT:n jäsenyritysten tärkeitä yhteistyökumppaneita ja tavarantoimittajia.
  • saavat www-sivujen linkit HTT:n kotisivuille.
  • voivat osallistua HTT:n järjestämiin seminaareihin ja heillä on mahdollisuus esitellä tuotteitaan seminaariohjelman asettamissa rajoissa.
  • saavat hirsitalotoimialan markkinatilannetiedotteet halutessaan neljä kertaa vuoden aikana.

Kumppanuusjäsenten vuosimaksun suuruus määritetään yhdistyksen vuosikokouksessa. Vuonna 2019 maksu on 1100€. Erillistä liittymismaksua ei peritä. Jäsenmaksu laskutetaan jäsenhakemuksen hyväksymisen jälkeen ja vuosittain huhtikuun loppuun mennessä. 

Yhdistyksen säännöt »

Hae kumppanuusjäseneksi

Tulosta ja täytä oheinen kumppanuushakemus ja lähetä se osoitteeseen:

Hirsitaloteollisuus Ry
Kidekuja 2
88610 Vuokatti

tai sähköpostilla PDF-liitetiedostona osoitteeseen info(at)hirsikoti.fi

Hakemuksesi käsitellään seuraavassa HTT:n Hallituksen kokouksessa.

Lataa hakemuskaavake tästä.