vieritä alas

Korkeaa laatua ja luotettavaa palvelua

Hirsitaloteollisuus ry on alansa johtavien suomalaisten hirsitalotehtaiden yhteinen järjestö, jonka jäsenyritykset noudattavat suunnittelussa ja tuotannossaan tarkasti rakentamisen määräyksiä ja toimituksissa alalla yhdessä hyväksyttyjä ehtoja. Hankkiessasi rakennuksen Hirsitaloteollisuus ry:n jäsenyritykseltä, tiedät saavasi korkeaa laatua ja luotettavaa palvelua. Laadun ohella Hirsitaloteollisuus edustaa merkittävää teollisuudenhaaraa. Yhdistyksen jäsenyritykset valmistavat yli 80 % kaikista Suomessa tehtävistä hirsirakennuksista ja tuotteita viedään yli 40 maahan. Viennin osuus tuotannosta on yli 30 %.

Hirsitaloteollisuus ry hallitus 2015

Esko Rintamäki, puheenjohtaja
Finnlamelli Oy

Arto Orjasniemi, varapuheenjohtaja
Kuusamo Hirsitalot Oy

Mika Koivisto
Honkarakenne Oyj

Pentti Koskenranta
Seitahonka Oy

Jalo Poijula
Kontiotuote Oy

Vesa Nylander
Mammuttikoti

Kari Tolvanen
Honkamajat Oy

Aatos Keskitalo
Pellopuu Oy

 

Hirsitaloteollisuus ry tekee jatkuvaa edunvalvontatyötä Saksan ja Itävallan hirsitaloyhdistysten kanssa.

Yhteinen lausunto löytyy täältä.

Asiantuntijaryhmät 2015

Tekninen ryhmä

  • Mikko Löf, mikko.lof(at)kontiotuote.fi, puheenjohtaja
  • Timo Pääkkönen, timo.paakkonen(ät)mammuttikoti.fi
  • Tero Nokelainen, tero.nokelainen(ät)honka.com
  • Timo Niemi, timo.niemi(ät)honkatalot.fi
  • Pentti Pajala, pentti.pajala(ät)finnlamelli.fi
  • Taisto Huhta, taisto.huhta(ät)honkamajat.fi
  • Antti.Nikumaa, antti.nikumaa(at)pellopuu.fi

Viestintäryhmä

  • Jari Koponen, jari.koponen(ät)mammuttikoti.fi
  • Raimo Louhimaa, raimo.louhimaa(ät)kontiotuote.fi
  • Harri Mäkelä, harri.makela(ät)kuusamohirsitalot.fi
  • Tuomo Ponto, tuomo.ponto(ät)timber-hirsi.fi
  • Juhani Saukko, juhani.saukko(at)finnlamelli.fi

Viestintäryhmän puheenjohtajana toimii asiamies

 

Jäsenyritykset

Hae jäseneksi

Tulosta ja täytä oheinen jäsenhakemuslomake ja lähetä se osoitteeseen:

Hirsitaloteollisuus ry/ Annosol Oy
Kidekuja 2,
88610 Vuokatti

tai sähköpostilla PDF-liitetidostona osoitteeseen info(at)hirsikoti.fi

Hakemuksesi käsitellään seuraavassa Hirsitaloteollisuuden kokouksessa.

Lataa jäsenhakemuskaavake tästä

Yhdistyksen säännöt

Kumppanuusjäsenyys

Kumppanuusjäseneksi hyväksytään HTT:n jäsenyritysten yhteistyökumppaneita tai kumppaneiksi haluavia yrityksiä. Yritykset voivat olla rakennusmateriaalien, sähkö- ja LVI-järjestelmien, sisustusjärjestelmien ja kalusteiden valmistajia ja toimittajia. Kumppanuusjäseniksi hyväksytään myös alihankkijoita, kuten suunnittelualan yrityksiä ja hirsirakennusten asentajia. 

Kumppanuusjäsenet

  • ovat HTT:n jäsenyritysten tärkeitä yhteistyökumppaneita ja tavarantoimittajia.
  • saavat www-sivujen linkit HTT:n kotisivuille.
  • voivat osallistua HTT:n järjestämiin seminaareihin ja heillä on mahdollisuus esitellä tuotteitaan seminaariohjelman asettamissa rajoissa.
  • saavat hirsitalotoimialan markkinatilannetiedotteet halutessaan neljä kertaa vuoden aikana.

Kumppanuusjäsenten vuosimaksun suuruus määritetään yhdistyksen vuosikokouksessa. Vuonna 2013 maksu on 1000€. Erillistä liittymismaksua ei peritä. Jäsenmaksu laskutetaan jäsenhakemuksen hyväksymisen jälkeen ja vuosittain huhtikuun loppuun mennessä. 

Yhdistyksen säännöt »

Hae kumppanuusjäseneksi

Tulosta ja täytä oheinen kumppanuushakemus ja lähetä se osoitteeseen:

Hirsitaloteollisuus Ry/Annosol Oy
Kidekuja 2
88610 Vuokatti

tai sähköpostilla PDF-liitetiedostona osoitteeseen info(at)hirsikoti.fi

Hakemuksesi käsitellään seuraavassa HTT:n Hallituksen kokouksessa.

Lataa hakemuskaavake tästä.